close
تبلیغات در اینترنت
ملک آباد کوهرنگ بهترین روستای توریستی ایران عبور آب و تونل کوهرنگ از وسط زمین های آن - وجود پیست اسکی- باداشتن چشمه های آب معدنی فراوان” آیا می دانید که «نیما» پدر شعر نو فارسی، بختیاری بود؟


شنبه 29 مهر 1396
آخرین مطالب انتشار شده وب سایت کوهرنگ

«ملک آباد کوهرنگ بهترین روستای توریستی ایران عبور آب و تونل کوهرنگ از وسط زمین های آن - وجود پیست اسکی- باداشتن چشمه های آب معدنی فراوان»

kinoo.rozfa.com

kinoo.rozfa.com

kinoo.rozfa.com

kinoo.rozfa.com

http://kinoo.rozfa.com

آیا می دانید که «نیما» پدر شعر نو فارسی، بختیاری بود؟ 

دکتر عبّاس قنبری عدیوی (پژوهشگر و مدرس دانشگاه)    

علی (علی خان)اسفندیاری، پدر شعر نو فارسی، شاعری بلند آوازه است که بیشتر به «نیما یوشیج» معروف است، وی در بیست‌ویکم آبان‌ماه سال ۱۲۷۶ خورشیدی، برابر با ۱۱ نوامبر ۱۸۹۷ میلادی در یکی از مناطق خوش آب و هوای شمال، در نواحی کوهستانی البرز در منطقه‌ای روستایی به‌نام «یوش»، از توابع نور مازندران، دیده به جهان گشود. نیما دوران کودکی خود را در دامان طبیعت و در میان مردمان روستایی شمال، چوپانان ،دام داران و «ایلخی بانان» گذراند که در پی یافتن چراخوارهای مناسب، به مناطق سردسیری-گرم سیری کوچ می کنند و در فرهنگی روستایی-عشایری، شب ها بالای کوه ها دور هم جمع می شدند و به دور آتش افروخته و رویایی، چراغ دل و دانایی خود را می افروزند. وی با امضای «نیما نوری» هم آثاری منتشر کرد. "نیما" نام قهرمانی تبری(مازندرانی)، به معنای «قوس و کمان بزرگ» است. پدر نیما سوارکاری‌ شجاع‌ و آتشین‌ مزاج‌ موسوم‌ به‌ ابراهیم‌خان‌ اعظام‌ السلطنه‌ از دودمان‌های‌ قدیمی‌ مازندران‌ بود و به‌ گله‌داری‌ و کشاورزی‌ اشتغال داشت. وی از هنر موسیقی‌ و خطاطی‌ نیز بهره‌مند بود. مادرش‌ نیز زنی‌ با ذوق‌ و فرهیخته‌ بود. 
علی در زندگی‌نامه ی خودنوشتش می گوید: در دهکده ای که من متولد شدم خواندن و نوشتن را نزد آخوند ده یاد گرفتم . او مرا در کوچه دنبال می‌کرد و به باد شکنجه می‌گرفت ، پاهای نازک مرا به درخت‌های ریشه و گزنه‌دار می‌بست و با ترکه می‌زد و مرا به ازبر کردن نامه‌هایی که معمولا اهل خانواده‌ی دهاتی به هم می نوشتند وادار می‌کرد.اما یک سال که به شهر آمده بودم اقوام نزدیک من مرا به همپای برادر از خود کوچکترم «لادبن» به یک مدرسه کاتولیک واداشتند. 
علی اسفندیاری، تا ۱۲ سالگی در «یوش» ماند و پس از آن به پایتخت آمد . پدر ش به وی « خط سیاقی» یاد داد و مادر فرزانه اش از «هفت پیکر» نظامی و غزلیاتی از حافظ آنچه را ازحفظ داشت؛ به وی یاد داد .مرد بزرگ شعر ما، ابتدا به دبستان «حیات جاوید» می‌رود و پس از مدتی، به مدرسه‌ی کاتولیک «سن‌لویی» رفت. در مدرسه، معلم ارجمند و خوش‌رفتاری به نام«نظام وفا» او را به شعر گفتن ترغیب می کند. نیما، شعر «افسانه» را به او تقدیم کرده است. نیما در سال ۱۲۹۸ به کار در وزارت دارایی پرداخت؛ اما بعد از مدتی از این کار دست کشید. سال 1300 با رغبت به مبارزه‌ی مسلحانه ضد دولت قاجار ی حرکت هایی انجام داد. در همین سال‌هاست که می‌خواهد به نهضت مبارزان جنگلی بپیوندد؛ اما صرف نظر می کند. نیما در نتیجه‌ی آشنایی با زبان فرانسه(در مدرسه ی سن لویی) با ادبیات اروپایی آشنا شد و ابتکار و نو‌آفرینی را از این رهگذر کسب کرد و به عنوان یکی از پایه‌های رهبری سبک نوین قرار گرفت. در دی ماه ۱۳۰۱ قطعه های « ای شب» و « افسانه » نخستین اشعار دوره جوانی خود را، که ملاک ارزیابی شخصیت هنری وی هستند، به وجود می آورد. 
سال ۱۳۰۵ با عالیه جهانگیری ( خواهرزاده‌ی جهانگیرخان صوراسرافیل) ازدواج می‌کند. و ۱۳۲۱ صاحب پسری به نام «شراگیم » می شود. نیما یوشیج یا علی اسفندیاری، پس از سالها شور و شیدایی، در ۱۳۳۸ در زادگاهش به علت سرمای شدید یوش، به ذات‌الریه مبتلا شد . جلال آل احمد که همسایه ی او بود، این واقعه را بیان می کند. عاقبت ۱۳ دی‌ماه ۱۳۳۸، آن چراغ پرنور خاموش و آن سربزرگ و پر حرارت بر بالین جلال بی روح شد. نیما را در تهران دفن ‌کردند؛ تا این که سال ۱۳۷۲ برابر وصیتش، پیکرش را به یوش برده و در حیاط خانه ی زادگاهش به خاک سپردند. 
آن مرد بزرگ ۶۲ سال زندگی کرد ؛ اگرچه سراسر عمرش در سایه‌ی مرگ مداوم، کم مهری ها، نگاه های سرد طرف داران شعر کلاسیک و سختی های زندگی شخصی سپری شد؛ اما توانست معیارهای هزارساله‌ی شعر فارسی را که تغییرناپذیر و مقدّس و ابدی جلوه می کرد، با شعرها و رای‌های محکم و مستدلش، تحوّل بخشد. این جسارت و قدرت تغییر را پیش از او کسانی چون جعفر خامنه ای، بانو شمس کسمایی و... نشان دادند ولی نام پدر شعر نو فارسی را وی به خود اختصاص داده است. 
وزن به شعر شورانگیزی و طراوت می دهد، تحول و تغییری که شعر نیمایی در ساختار و محتوا ایجاد کرد، خلاف آنچه از زبان او می گویند، نیما به وزن و قافیه عقیده دارد و می گوید:اگر قافیه نباشد، چه خواهد بود؟ حباب تو خالی، شعر بی قافیه، مثل آدم بی استخوان است. هنر شاعری در قافیه سازی است(حرف های همسایه،ص 70). 
با این توضیح ها به اصل مطلب، برمی گردیم. در دوران های پیش قدرت و شکوه حکومت های محلی عشایر و اقوام ایرانی سبب شده بود که دولت ها به اجبار سران و بزرگان اقوام را به محل های دیگر، منتقل می کردند. بسیاری از محققان به کوچ اجباری و تبعید سیاسی سران، خان ها، کدخداها و متنفّذان بختیاری به مناطق جنوب، شرق، شمال، خراسان،آذربایجان، قم، گلستان و ... اشاره کرده اند. علاوه بر این گروه هایی نیز به کشورهایی چون افغانستان و عراق رفته اند که هم اکنون نیز با حفظ برخی از سنت های خویش خارج از ایران به سر می برند. 
خانم منتخب اسفندیاری کوه نور( مشهور به منتخب الملوک صبا) همسر استاد ابوالحسن خان صباست.وی در مطلبی می نویسد: 
«من اوّل بهمن 1296 خورشیدی متولد شدم. مادرم علاوه بر این که خیاط ماهری بود. خوب هم تار می زد. پدرش «احمد خان» که از سران ایل بختیاری و عموی نیما یوشیج بود، عود می نواخت و از صدای خوبی برخوردار بود. او حاکم مازندران بود... وقتی نه سال داشتم پدرم مُرد(مجله ی مقام، ش2، ص 41)». 
ساده تر این که عموی نیما، حاکم مازندران و از سران بختیاری است. نیما فرزند ابراهیم نوری(اعظام السلطنه)است. البته برخی کتاب ها وی را از خانواده های قدیمی شمال می دانند و خود نیما اعقاب جده اش را از گرجی ها می خواند. این که چرا به بختیاری بودن او جایی اشاره نشده و فقط همسر استاد صبا این مساله را علنی کرده است، جای تعجّب دارد. به هر حال وی از خاندان اسفندیاری هاست که در عرصه های اجتماعی و سیاسی ایران نقش مهمّی ایفا کرده اند. 
تاریخ ما گواه است که بختیاری ها و لرها سرداران بزرگی چون آریوبرزن ها و رییس علی دلواری ها و سیاست مدارانی چون سردار اسعد، سردار ظفر، صمصام السلطنه و در حوزه ی شعر و ادب نیز کسانی چون نیما، پژمان بختیاری، داراب افسر و از متاخران دکتر قیصر امین پور را به جهان معرفی کرده اند. 
چراغ افروز چشم ما نسیم زلف جانان است 
مباد این جمع را یا رب، غم از باد پریشانی. 

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 184


نمایش این کد فقط در ادامه مطلب
برچسب ها : «نیما» پدر شعر نو فارسی، بختیاری بود , بختیاری , نیما یوشیج , پدر شعر نو فارسی ,

««نظر شما باعث دلگرمی و بهتر شدن سایت خواهد شد »»
تاریخ : چهارشنبه 04 مرداد 1391 | نظرات ()بازدید : 1425

«ملک آباد کوهرنگ بهترین روستای توریستی ایران عبور آب و تونل کوهرنگ از وسط زمین های آن - وجود پیست اسکی- باداشتن چشمه های آب معدنی فراوان»

آدرس تلگرام فرهنگیان بختیاری تاریخ : یکشنبه 20 دی 1394
سوالات قیام و انقلاب مهدی ( ع ) شهید مطهری تاریخ : پنجشنبه 09 خرداد 1392
نمونه سوالات آشنایی با اندیشه ها و افکار شهید مطهری انسان کامل تاریخ : جمعه 27 اردیبهشت 1392
کتاب احیای تفکر اسلامی و قیام و انقلاب مهدی (عج) شهید مطهری تاریخ : سه شنبه 24 اردیبهشت 1392
کل سوالات درس علوم ششم 1392 تاریخ : شنبه 21 اردیبهشت 1392
کل سوالات درس فارسی پایه ششم 1392 تاریخ : جمعه 20 اردیبهشت 1392
کل سوالات درس ریاضی پایه ششم 1392 تاریخ : جمعه 20 اردیبهشت 1392
کل سوالات دروس هدیه های آسمانی پایه ششم 1392 تاریخ : جمعه 20 اردیبهشت 1392
راهنمای گام به گام ریاضی ششم فصل هشتم 92 تاریخ : دوشنبه 02 اردیبهشت 1392
بانک سوالات درس ریاضی جدید دوم 91 تاریخ : جمعه 18 اسفند 1391
آزمون ریاضی جدید ششم ابتدایی 91 تاریخ : جمعه 18 اسفند 1391
راهنمای گام به گام ریاضی ششم فصل هفتم 91 تاریخ : پنجشنبه 17 اسفند 1391
نمونه سوالات ریاضی دوم 91 تاریخ : سه شنبه 15 اسفند 1391
مجموعه سوالات درس علوم تجربی ششم تاریخ : دوشنبه 14 اسفند 1391
آزمون جمله سازی دوم ابتدایی 91 تاریخ : سه شنبه 08 اسفند 1391
آزمون ریاضی جدید دوم ابتدایی 91 تاریخ : سه شنبه 08 اسفند 1391
نمونه سوالات درس مطالعات اجتماعی ششم تاریخ : دوشنبه 30 بهمن 1391
سؤالات درس علوم پایه ی ششم تاریخ : دوشنبه 30 بهمن 1391
راهنمای گام به گام ریاضی ششم فصل ششم- 91 تاریخ : شنبه 07 بهمن 1391
نمونه سوالات دوره ضمن خدمت آداب و اسرار نماز (فرهنگیان) تاریخ : شنبه 30 دی 1391
دوره ضمن خدمت احکام زندگی در اسلام « برنامه رساله» راديو معارف ویژه کارکنان دولت تاریخ : سه شنبه 26 دی 1391
نمونه سوالات دوره ضمن خدمت مهدویت و وظایف منتظران فرهنگیان تاریخ : سه شنبه 26 دی 1391
نمونه سوالات دوره روخوانی و روانخوانی قرآن تاریخ : پنجشنبه 21 دی 1391
نمونه سوالات دوره تربیت قرآنی و راهکارهای آن تاریخ : پنجشنبه 21 دی 1391
راهنمای گام به گام ریاضی ششم فصل پنجم 91 تاریخ : پنجشنبه 30 آذر 1391
راهنمای گام به گام ریاضی ششم فصل چهارم 91 تاریخ : سه شنبه 28 آذر 1391
راهنمای ریاضی ششم فصل اول 91 تاریخ : دوشنبه 27 آذر 1391
مصدومان حادثه اتوبوس معلمان عکس تاریخ : سه شنبه 21 آذر 1391
راهنمای تدریس کتاب کار و فناوری پایه ششم تاریخ : دوشنبه 20 آذر 1391
آتش سوزی در مدرسه ی دخترانه روستای شین آباد پیرانشهر تاریخ : چهارشنبه 15 آذر 1391

این نظر توسط sajad در تاریخ 1391/4/4 و 2:24 دقیقه ارسال شده است

سلام داداش
سایتت حرف نداره.
فقط یه کاری از دستم بر میاد که اگه ساکس خواستی مال کشور آلمان (بهترین سرور جهان) رو واست یک ماهه از 3000 تومن بدم.
اگه خواستی به وبلاگم یه سری بزن
mikhak.r98.ir
ممنون


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی


kinoo.rozfa.com

kinoo.rozfa.com

ارسال لینک <
متن دلخواه خود را از طریق ویرایش قالب در اینجا بنویسید

استفاده ازآثار این سایت باذکرمنبع مجازاست

محمدحاجی ور
.CopyRight © 2011 - 2012 kinoo.rozfa.com , All Rights Reserved
× بستن تبليغات